Dr Dragana Petrović-Popović
Specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije, subspecijalista onkologije, ekspert u lečenju tumora kože i melanoma.
Labioplastika je operacija uvećanih malih polnih usana. Ona predstavlja spoj rekonstruktivne i estetske plastične hirurgije u cilju rekonstrukcije (smanjivanja ili preoblikovanja) hipertrofičnih malih stidnih usana, kako bi one dobile svoj prirodni anatomski izgled i funkciju.
Nije redak slučaj da, kada je uvećana mala stidna usna samo sa jedne strane, labioplastika obuhvata i korekciju asimetrije malih polnih usana.
Razlozi zbog kojih se obavlja labioplastika mogu biti:
Uvećane male stidne usne postaju manje, jedrije i imaju prirodan izgled. Kod žena koje su rađale, rekonstrukcija dovodi do prirodnog izgleda koji je postojao pre trudnoće.
Ono što nije dozvoljeno odmah nakon operacije su sport i fizičko opterećenje. Sa sportskim aktivnostima pacijentkinja može početi tek nakon skidanja konaca i kontrole, a seksualni odnosi se preporučuju tek mesec dana nakon operacije.
Potrebno je uraditi i kompletnu krvnu sliku i biohemijske analize kao i koagulacioni status (ovo su analize koje se rade iz krvi). Uobičajeni savet pred labioplastiku je i taj da žena prestane da uzima lekove koji izazivaju produženo krvarenje kao što su Andol i Aspirin.
Prvi pregled podrazumeva detaljan razgovor o željama i očekivanjima pacijentkinje, o njenom trenutnom zdravstvenom stanju, istoriji bolesti i eventualnim prethodnim intervencijama, kao i klinički pregled kojim se konstatuje da li hipertrofične male usne postoje i u kom stepenu su izražene. Potom sledi plan operacije koji će pacijentkinji omogućiti željeni izgled.
Labioplastika se izvodi u lokalnoj anesteziji i kao takva je veoma komforna i bezbolna. Pri lokalnoj anesteziji, regija se najpre namaže anestetikom u obliku kreme, a zatim se daje lokalni anestetik injekcijom.
Labioplastika može da se obavi i u opštoj anesteziji ukoliko je to želja pacijentkinje, ali konačnu odluku, a na osnovu uzimanja u obzir različitih faktora, donose hirurg i anesteziolog.
Ova operacija ne spada u operacije koje nose rizik.
Komplikacije kod labioplastike su vrlo retke, dešavaju se u manje od 1% slučajeva, a to mogu biti: blaže infekcije, podlivi, krvarenje.
Komplikacije se pedantnom operativnom tehnikom mogu prevenirati i svesti na minimum, a pored toga je veoma važno da se pacijentkinja pridržava saveta lekara o postoperativnoj nezi, kako se komplikacije ne bi naknadno javile.
Higijena se održa uobičajeno – tuširanjem mlakom vodom i blakim medicinskim šamponom koji će preporučiti lekar
Rezultati ove operacije jesu trajni, odnosno dovoljna je samo jedna operacija. Nije potrebno ponavljati je sa starenjim ili menopauzom, niti nakon porođaja.
Pacijentkinje navode da je kvalitet seksualnog odnosa u značajnoj meri poboljšan nakon ove operacije.
Da li su rezultati labioplastike zagarantovani?
Direktno sa doktorkom